High Speed Servo Thermoforming Machine Price for Making PLA Bowl Lid Biodegradable Plate Tray Plastic Dishes Box Container
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | One Year |
| Warranty: | All Time |
Diamond Member Since 2016
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
Jinfei Rd 88#, Feiyun Town, Ruian City, Wenzhou, Zhejiang, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF
Terms of Payment
LC, T/T
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MODEL-500/600L
- Certification
- ISO
- Column number
- Four Column
- Molding Method
- Pressing
- Automatic Grade
- Automatic
- Maximum Width
- 640mm
- Maximum Depth
- 90mm
- Quantity Heater
- 141PCS
- Production Rate
- 15-30die/Min
- Transport Package
- Wrapping Film Packaging
- Specification
- size: 600mm*500mm
- Trademark
- Mingdu
- Origin
- China
- HS Code
- 8477409000
- Production Capacity
- 5sets/Month
Product Description
MODEL-600L MULTISTATION THERMOFORMING MACHINE
Model-600L thermoforming machine is a new type of machine developed by our company according to the market and customer's demand. The machine is a kind of multi-station automatic machine, which has the synchronous complete forming, punching, and cutting, so easy to get the end plastic products. Therefore, the input of labor and the cost of production is greatly reduced, and the work efficiency is much more improved. It can be applied to metal, food, medicine, cosmetics and other PS/PET/PVC/PSP/PLA plastic products.


Main Feature:
1. This Machine is with PLC program control and lift HIM, with function of forming, punching, cutting and stacking.
2. The main parts are used with high quality and international brand.
3. Machine with stable running, easy operation features, servo motor control, large power of punching and cutting, temperature control by PID, convenient for all kinds of plastic products.
Our service:
1. warranty: 12months. if the spare part is broken in the warranty period, we will send a free replacement part as free.
2. Installation and training: we can send engineer to install and run the machine, but all the charges should be paid by buyer, as visa, two-way tickets, meals and accommodation, etc.
Quotation: valid for 30days.
| technical parameter: | MODEL-500/600L |
| Suitable Sheet | PP+PE, Casting PP, PLA, PET, PVC, PS, |
| Largest Forming Area | 600mm*500mm |
| Maximum Width | 620mm |
| Maximum Depth | 90mm |
| Power | 68Kw |
| Air Pressure | 0.6-0.8Mpa |
| Production rate | 10-30die/min |
| Depth of Sheet Material | 0.10mm-1.50mm |
| Weight | 5200Kgs |
| Overall Dimension | 7500mm*2000mm*2200mm(L*W*H) |
Model-600L thermoforming machine is a new type of machine developed by our company according to the market and customer's demand. The machine is a kind of multi-station automatic machine, which has the synchronous complete forming, punching, and cutting, so easy to get the end plastic products. Therefore, the input of labor and the cost of production is greatly reduced, and the work efficiency is much more improved. It can be applied to metal, food, medicine, cosmetics and other PS/PET/PVC/PSP/PLA plastic products.


Main Feature:
1. This Machine is with PLC program control and lift HIM, with function of forming, punching, cutting and stacking.
2. The main parts are used with high quality and international brand.
3. Machine with stable running, easy operation features, servo motor control, large power of punching and cutting, temperature control by PID, convenient for all kinds of plastic products.
Our service:
1. warranty: 12months. if the spare part is broken in the warranty period, we will send a free replacement part as free.
2. Installation and training: we can send engineer to install and run the machine, but all the charges should be paid by buyer, as visa, two-way tickets, meals and accommodation, etc.
Quotation: valid for 30days.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PP forming machine
- High Speed Servo Thermoforming Machine Price for Making PLA Bowl Lid Biodegradable Plate Tray Plastic Dishes Box Container
Related Categories
Hot Searches
More